Kérdése van? Szakértőink segítenek!

H-P 9:00 - 16:00  +36305548014

Blog

Tapéták típusai

2024.11.07 13:07
Tapéták típusai

A tapétákat nagyon széles alapanyagválasztékkal gyártják manapság, ezért vásárlás előtt fontos, hogy megnézzük, melyik helyiségbe és milyen terméket szeretnénk.

A kiválasztott mintát érdemes le egyeztetni az üzlettel, mert vannak olyan gyártók, aki adott mintából több alapanyag típust is gyárt, hogy a helyiségnek és ízlésünknek legmegfelelőbbet tudjuk ki választani. 

Röviden bemutatjuk melyek a leggyakoribb tapétatípusok és mire érdemes oda figyelni!

 
 

 

Vlies tapéta

A vlies tapéták messze a legelterjedtebbek, mivel ezeket a legkönnyebb feltenni a falra.

A vlies tapéták a textil tapéták egy speciális típusát képezik. Számos előnyös tulajdonsággal bírnak, hiszen felületük nagyon ellenálló és könnyen tisztán tartható, valamint bármilyen falfelületre könnyedén felhelyezhetőek, hiszen a tapéta hátoldalát nem, csak a falat kell bekenni a ragasztóval. Azonban a vlies tapéták egyik legfontosabb előnye, hogy a legtöbb típusuk környezetbarát anyagokból készül, mint a pamut, vagy a gyapot és az alapanyagnak köszönhetően a tapéta mögötti fal is könnyebben "lélegzik".

 

Vinyl tapéta

A vinyl tapéták szintén dupla rétegű alappapírra kerülnek fel, azonban alapanyaguk préselt műselyem. Nagyon kedvelt tapéta fajta, hiszen magas dörzs-, ütés-és kopásállósági képességgel rendelkeznek, valamint nagyon könnyű őket tisztán tartani. Színek és textúrák terén igen változatos tapéta fajta, így bármilyen stílusú otthonhoz könnyen találhat megfelelő darabot.

 

Festhető tapéta

A festhető tapéták is gyapjúból készülnek, így számos előnnyel rendelkeznek, mint például a szupergyors és egyszerű felhelyezés.

Különböző szerkezeti mintázatok jellemzik őket, amelyek a fűrészporos tapéták egy izgalmas alternatíváját jelentik. Az alig látható mintáktól a részletebe menőkig egészen a 3D effektusokig minden megtalálható.

 

Papír tapéta

Papírtapétáink kiváló minőségű újrahasznosított papírból készülnek. Légáteresztő, nedvességszabályozók és környezetbarát is egyben.

Papír tapéta esetén a pasztát közvetlenül a tapétára kell felvinni, és 3-5 percig rajta kell hagyni. Papírtapéták vastagságban nagyon eltérőek lehetnek, de a különbségek a minőségben és a tapétázási tulajdonságokban is megmutatkoznak.

Az átlagosnál nagyobb lehet a zsugorodás száradáskor, ezért feltétlenül makulatúrát (alaptapéta) kell a fűrészporos tapéta alá ragasztani, a szélek szétválásának megakadályozása érdekében. 

 

Bordűrök

A bordűrök keskeny tapétacsíkok, amelyeket vízszintesen futnak, hogy kiemeljék a fal motívumait, vagy két különböző tapéta vizuális elválasztásaként a falon. Vannak olyan bordűrök, amelyeket pasztával rögzítenek, mint a normál tapétát, és öntapadós szegélyeket, amelyeket egyszerűen felragaszthatunk a tapétára, mint egy matricát. A tapétázandó szegélyeknél ügyeljen arra, hogy tapétázáskor hagyja ki azt a helyet, ahol a szegély jön.

 

Öntapadó tapéta

Az öntapadós tapéták, vagy más néven öntapadós fóliák segítségével könnyedén látványos eredményeket érhetünk el otthonunk megszépítése, felújítása terén.

Felhasználása sokoldalú, legyen szó bútor vagy csempe felújításról az öntapadós fólia kiváló megoldás. Épp ezért szokták még nevezni csempematricának vagy bútorfóliának is nevezni.

Az öntapadó tapétáin jelenleg csak az üzletben elérhető. Hamarosan a webáruházba is felkerülnek a termékek.

 

Makulatúra

Makulatúra, ismertebb nevén alap papírtapéta a tapéta alá. Segíti a tapéták egymáshoz illesztését. Félnehéz és nehéz tapétákhoz nélkülözhetetlen.

Az előnye még, hogy a felhelyezése után a dekor tapétánál már kevesebb ragasztó anyag szükséges és a tapéta későbbi eltávolítása is sokkal könnyebben megoldható. A falon fenn maradó makulatúrára pedig, újra elhelyezhető az újabb dekor tapéta.  

A makulatúra használatával az illesztések sokkal szebben megmaradnak és a szélek mentén történő leválás esélye is csökken.

 

A tapéták típusainál fontos megemlíteni, hogy minden tapétánál jelölik a legfontosabb tulajdonságait. 

Az alábbi linken elérhető az összes jelölés értelmezése: